USPRE Presents the 2020 USDF All-Breeds Award Winners

2020 USDF All Breeds Award Winners

USPRE is proud to announce the winners of the United States Dressage Federation’s annual All-Breeds awards. These distinctions are given to riders within breed divisions, at all levels of dressage. The criteria to qualify is stiff, requiring a minimum number of competitions and scores. PRE horses around the country are ranked against each other at both national and international competitions. All results are provided by USDF.

Congratulations to all riders on their great successes during these challenging times!
The USPRE division of the USDF All Breeds Program is a benefit for members only. 

Rank Median Score Award Name Ride Level Section Rider Name Horse Name Owner Breeder
1 67.083 Adult Amateur First Level Johanne Marcoux GANADOR RC Susan McGregor Gregory Small, Rancho Chico, Sharon Small
2 66.832 Adult Amateur First Level Jennifer Cottle DAVIDOFF Jennifer Cottle  Coves Darden Farm
1 66.739 Adult Amateur Grand Prix Amina Bursese FITI AL Amina Bursese, Diego Gonzalez  Jose Albornos Garcia
2 64.837 Adult Amateur Grand Prix Tina Lovazzano LEON XXIX Dancing Kings Farm  Pedro Campdelacreu
3 62.174 Adult Amateur Grand Prix Barbara Bonk CENTENO XII Barbara Bonk  Yeguada Benito Rodriguez e Hijos
1 67.892 Adult Amateur Intermediate I Kyle McIver CHURRO Kyle McIver  Dehesa de Cabeza Rubia
1 64.534 Adult Amateur Prix St Georges Kyle McIver CHURRO Kyle McIver  Dehesa de Cabeza Rubia
1 67.336 Adult Amateur Third Level Tina Cook CARBONERO XCVI Tina Cook Coves Darden Farm
2 63.063 Adult Amateur Third Level Julie Atteberry INGENIO JL  ulie Atteberry  Kay Geraghty
1 70.345 Adult Amateur Training Level Julie Cook GARFIO Julie Cook Carlos Caballero Bustillo
1 67.625 Adult Amateur Musical Freestyle Award Grand Prix Amina Bursese FITI AL Amina Bursese, Diego Gonzalez Jose Albornos Garcia
1 69.367 Adult Amateur Musical Freestyle Award Second Level Tina Cook CARBONERO XCVI Tina Cook Coves Darden Farm
1 72.067 Adult Amateur Musical Freestyle Award Third Level Sarah Sharpe ALHAMBRA  LXXIV Tricia Mills Coves Darden Farm
2 68.667 Adult Amateur Musical Freestyle Award Third Level Tina Cook CARBONERO XCVI Tina Cook Coves Darden Farm
3 67.633 Adult Amateur Musical Freestyle Award Third Level Meaghan Spann GAUCHADA Meaghan Spann Aquilino Espejo
1 65.908 Junior/Young Rider Second Level Justine Boyer LENTISCO XVIII Hampton Green Farm Yeguada Luccino
1 67.625 Musical Freestyle Grand Prix Amina Bursese FITI AL Amina Bursese, Diego Gonzalez Jose Albornos Garcia
1 69.367 Musical Freestyle Second Level Tina Cook CARBONERO XCVI Tina Cook Coves Darden Farm
1 72.067 Musical Freestyle Third Level Sarah Sharpe ALHAMBRA  LXXIV Tricia Mills Coves Darden Farm
2 68.667 Musical Freestyle Third Level Tina Cook CARBONERO XCVI Tina Cook Coves Darden Farm
3 67.633 Musical Freestyle Third Level Meaghan Spann GAUCHADA Meaghan Spann Aquilino Espejo
1 67.083 Open First Level Johanne Marcoux GANADOR RC Susan McGregor Gregory Small, Rancho Chico, Sharon Small
2 66.832 Open First Level Jennifer Cottle DAVIDOFF Jennifer Cottle Coves Darden Farm
1 66.739 Open Grand Prix Amina Bursese FITI AL Amina Bursese, Diego Gonzalez Jose Albornos Garcia
2 65.511 Open Grand Prix Nicholas Fyffe FIERO HGF Nicholas Fyffe Hampton Green Farm
3 64.837 Open Grand Prix Tina Lovazzano LEON XXIX Dancing Kings Farm Pedro Campdelacreu
4 63.315 Open Grand Prix Malinda Brown CAPITOL II Malinda Brown Ansa Yeguada
5 62.174 Open Grand Prix Barbara Bonk CENTENO XII Barbara Bonk Yeguada Benito Rodriguez e Hijos
1 67.892 Open Intermediate I Kyle McIver CHURRO Kyle McIver Dehesa de Cabeza Rubia
1 67.721 Open Intermediate II Malinda Brown CAPITOL II Malinda Brown Ansa Yeguada
2 66.618 Open Intermediate II Kerrigan Gluch VAQUERO HGF Hampton Green Farm, Kimberly Van Kampen Hampton Green Farm
3 63.162 Open Intermediate II Cindi Wylie AMADO XXXV Cindi Wylie Cortijo El Robledal
1 66.324 Open Prix St Georges Amanda Bailey QUEMAITO Amanda Bailey Yeguada’s Santa Elena
2 64.534 Open Prix St Georges Kyle McIver CHURRO Kyle McIver Dehesa de Cabeza Rubia
1 65.908 Open Second Level Justine Boyer LENTISCO XVIII Hampton Green Farm Yeguada Luccino
1 67.336 Open Third Level Tina Cook CARBONERO XCVI Tina Cook Coves Darden Farm
2 63.063 Open Third Level Julie Atteberry INGENIO JL Julie Atteberry  Kay Geraghty
1 70.517 Open Training Level Manuel Pena De Los Santos EXTRAVAGANTE DKF Dancing Kings Farm Dancing Kings Farm
2 70.345 Open Training Level Julie Cook GARFIO Julie Cook Carlos Caballero Bustillo
3 65.862 Open Training Level Camille Newton, Kimberly Monk MIURA NOCHE Camille Newton Rancho Bella Noche
1 67.083 Vintage Cup First Level Adult Amateur Johanne Marcoux GANADOR RC Susan McGregor Gregory Small, Rancho Chico, Sharon Small
1 64.837 Vintage Cup Grand Prix Adult Amateur Tina Lovazzano LEON XXIX Dancing Kings Farm Pedro Campdelacreu
2 62.174 Vintage Cup Grand Prix Adult Amateur Barbara Bonk CENTENO XII Barbara Bonk Yeguada Benito Rodriguez e Hijos
1 63.162 Vintage Cup Intermediate II Professional Cindi Wylie AMADO XXXV Cindi Wylie Cortijo El Robledal
1 67.336 Vintage Cup Third Level Adult Amateur Tina Cook CARBONERO XCVI Tina Cook Coves Darden Farm
1 70.345 Vintage Cup Training Level Adult Amateur Julie Cook GARFIO  Julie Cook Carlos Caballero Bustillo

 

About the Author